Historia szkoły

Obiekt szkoły  jest zabytkowy. Od początku istnienia pełnił funkcję oświatową. Został wzniesiony około roku 1870, gdzie swoją siedzibę znalazła niemiecka szkoła dla głuchoniemych. Nauczano w niej przede wszystkim języków migowego i niemieckiego oraz religii, matematyki, geografii, rysunku. Szkoła miała charakter koedukacyjny. Przypuszcza się, że pełniła swoją funkcję do II wojny światowej.

Po II wojnie dzieje obiektu są bardziej skomplikowane. W latach 50-tych funkcjonowała tu szkoła podstawowa z wykładowym językiem niemieckim. Ostatnim dyrektorem była pani Jadwiga Sklepkiewicz.

Okres tzw. zimnej wojny spowodował zamknięcie szkoły. W 1962 utworzono tu IV Liceum Ogólnokształcące, którego językiem wykładowym stał się język ukraiński. Obok szkoły był również internat. Od 1 września 1958r. swoją działalność oświatową rozpoczęła Szkoła Podstawowa nr 15. Jej pierwszym dyrektorem był pan Zygmunt Bałka.

Gimnazjum nr 5 istnieje od 1 IX 1999r. Do 2003 roku mieścił się w tym budynku Zespół Szkół nr 2, w skład którego wchodziła Szkoła Podstawowa nr 15 i Gimnazjum nr 5. SP nr 15 wygasła w roku szkolnym 2002/2003.

Jerzy Willhelm - ostatni z Piastów

Urodził się 29 września 1660 roku na zamku w Oławie. Jego ojcem był Christian, książę wołowski, zaś matką Ludwika Anhalt - Dessau.

W młodym księciu pokładano nadzieję na przyszłość Śląska. Był starannie wykształcony i budził sympatię swym wyglądem, skromnością oraz ujmującym sposobem bycia. Miał też wady, wśród których największą było wręcz chorobliwe zamiłowanie do polowań.

Młody książę był wszechstronnie uzdolniony, znał biegle języki: włoski, francuski, łacinę, a także hiszpański, niemiecki i polski.

Po śmierci Christiana rządy objęła matka Wilhelma - Ludwika, jednak niezadowoleni z jej panowania dworzanie zaczęli wkrótce namawiać małoletniego księcia do przejęcia władzy. Gdy ten się na to zgodził, zorganizowano mu oficjalny wyjazd do Wiednia po błogosławieństwo cesarza Leopolda I. Był to 14 marca 1675 roku.

Po powrocie z Austrii Wilhelm udał się do Legnicy, aby odebrać hołd miejscowej szlachty. Przy okazji zwiedził zamek w Grodźcu. Wyprawił tam wielką ucztę dla wieśniaków, a na pamiątkę tej wyprawy wieś Sędzimirów przemianowana została na Wieś Wilhelma.

Oficjalne rządy młody książę rozpoczął od turnieju rycerskiego, kilkudniowej biesiady i polowania, podczas którego nabawił się tajemniczej gorączki. Zawieziono go wówczas na kilka dni do wiejskiej rodziny we wsi Kościerzyce. Podczas krótkiej kuracji, zamiast się podleczyć, zaraził się ospą, prawdopodobnie od jednego z małych synów gospodarza. Chorego księcia przewieziono na zamek w Brzegu, gdzie próbował wreszcie trochę porządzić, ale z braku sił nie było to możliwe.

Jerzy Wilhelm zmarł 21 listopada 1675 roku. Był ostatnim przedstawicielem dynastii piastowskiej, która miała w swej genealogii 24 królów i 123 książąt. Zwłoki przewieziono do Legnicy i złożono 8 lutego 1676 r. w kościele św. Jana. Księżna Ludwika, świadoma politycznych konsekwencji śmierci syna oraz historycznego znaczenia rodu, postanowiła wznieść rodzinne mauzoleum będące jednocześnie pomnikiem całej dynastii Piastów.

Pierwsza na Śląsku barokowa kaplica grobowa należy do najwybitniejszych zabytków epoki, łączących w harmonijną całość wszystkie dziedziny sztuki: architekturę, rzeźbę i malarstwo.

Logo, sztandar i hymn szkoły.

Logo naszej szkoły powstało w wyniku konkursu ogłoszonego wśród uczniów klas gimnazjalnych. Projekt wykonała uczennica Katarzyna Oziębły. Jest to owal z wizerunkiem Patrona - Księcia Jerzego Wilhelma -na tle budynku szkoły.

Sztandar szkoły zaprojektowała pani Dorota Wojtyniak.

Hymn szkoły: Słowa i muzyka pani Barbara Jarzębak. Aranżacja: Piotr Kowalski

I.

Mądrość, światłość i nauka

Każdy z Was dziś tego szuka.

W naszej szkole to znajdziecie,

To gimnazjum pierwsze w świecie.

My, piastowski dzielny lud,

Podejmiemy życia trud.

W Legnicy starej mieszkamy,

Piastowskie korzenie mamy,

Więc patronem naszym Piast

Jerzy Wilhelm - książę nasz.

Ref:

Hej, młodzieży, bądźmy szczerzy,

Patron nasz jest jak należy.

Uzdolniony i odważny,

Tak uważa chyba każdy.

Choć piętnaście wiosen miał,

Legnickim księciem się stał.

My również naście lat mamy,

W zaletach mu dorównamy.II.

Jerzy Wilhelm, dzielny Piast,

Dziś zaszczycił wszystkich nas;

Szkole naszej patronuje,

Dobro w nas mobilizuje.

Byśmy wiedzy mnóstwo mieli

I wszystko o życiu wiedzieli.

W Legnicy pięknej mieszkamy,

Piastowskie korzenie mamy,

Więc patronem naszym Piast,

Jerzy Wilhelm - książę nasz.

Ref:

Hej, młodzieży, bądźmy szczerzy,

Patron nasz jest jak należy.

Uzdolniony i odważny,

Tak uważa chyba każdy.

Choć piętnaście wiosen miał,

Legnickim księciem się stał.

My również naście lat mamy,

W zaletach mu dorównamy.