Alkoholizm jest jednym z najpodstępniejszych form uzależnienia. Dlaczego? Otóż wpływa on nie tylko na zdrowie i codzienne życie alkoholika, ale także na jego najbliższe otoczenie. Okazuje się, że bliscy osoby uzależnionej, często staja się współuzależnionymi, gdyż starają się tuszować wybryki alkoholika i szukają dla niego przeróżnych wymówek, by zatuszować jego postępowanie. Okazuje się jednak, że takie podejście nie tylko nie pomaga, ale co gorsza pogłębia stan chorobowy, z którego bardzo ciężko jest się później wydostać. Często bliscy wraz z alkoholikiem próbują samodzielnie rozwiązać ten niezwykle palący problem, jednak ich wysiłki okazują się nieskuteczne. Dlaczego więc to terapia uzależnień jest jedyną drogą, która umożliwi alkoholikowi powrót do normalnego życia?
Terapia uzależnień pokaże alkoholikowi właściwą drogę
Terapia uzależnień Bydgoszcz, czy też tego typu terapia prowadzona w każdym innym mieście w Polsce, często jest jedyną możliwością ku temu, by alkoholik mógł w pewnym stopniu powrócić do normalności. Wynika to z prostego faktu, iż bliscy nie mają często obiektywnego podejścia do nałogu alkoholika i starają się go chronić przez sposoby, które w rzeczywistości jeszcze bardziej pogłębiają uzależnienie. Ich troska i zmartwienia sprawiają, że alkoholik odczuwa nad nimi przewagę i zaczyna czuć się ze swoim uzależnieniem niezwykle komfortowo. Przecież bliscy nie pozwolą, by to się wydało. Terapia uzależnień jest więc przysłowiową- ostatnią deską ratunku- w momencie, kiedy nałóg zaczyna przechodzić w fazę krytyczną. Nie da się ukryć, że alkoholizm jest jednym z najszybciej postępujących uzależnień, a walka z nim, bez profesjonalnego wsparcia i opieki, często porównywana jest do walki z wiatrakami. Opieka terapeuty, a także mentora pozwoli alkoholikowi stworzyć swoisty plan wyjścia z nałogu, a także skłoni go do tego, by stosował się do jego kolejnych punktów.
Od czego zależy sukces terapii uzależnień?
Wydawać by się mogło, że sukces terapii zależy przede wszystkim od wytężonej pracy psychologów i terapeutów zajęciowych. Niemniej jednak w dużej mierze, finalny sukces jest w rękach samego alkoholika. To od niego i od jego silnej woli zależy to, czy nawet po zakończeniu terapii zdecyduje się on nie ulegać pokusom i wytrwać w stanie trzeźwości. Alkoholik musi odzyskać kontrolę nad swoim uzależnieniem i jest to tylko i wyłącznie jego obowiązkiem, podczas gdy wsparcie terapeutów jest tylko dodatkową pomocą. Po zakończeniu terapii musi on jednak walczyć z nałogiem samodzielnie.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY